BIS - моніторинг головного мозку | Harwind cart search facebook-icon youtube-icon linkedin-icon placeholder arrow-right arrow-left arrow-up arrow-down menu close delivery safety percentage play profile history plus trash list login

BIS - моніторинг головного мозку

21 липня 2023

Під час загальної анестезії вже є звичним моніторинг сатурації, артеріального тиску, ЕКГ, температури тощо. Але також зʼявляються й нові види моніторингу. Один з них це моніторинг головного мозку. Головний мозок є «нічим не гіршим» чи «не важливішим» за серце. Головний мозок також потребує моніторингу того, що з ним відбувається під дією загальних анестетиків. Адже основна дія (прикладна точка) анестетиків це не серце, не судини, а саме головний мозок. Стандартні дозування препаратів часто є неприйнятними для кожного окремого випадку й дозування потребує індивідуалізації за допомогою моніторингу головного мозку - моніторингу глибини анестезії.

 Одні з найстаріших досліджень в анестезіології були спрямовані на вивчення старечої деменції та порушення когнітивних функцій після загальної анестезії. [1,2] На даний час вже є аксіомою те, що загальна анестезія є ризиком розвитку післяопераційних когнітивних порушень (eg делірій), особливо у людей похилого віку.

 Напевно, одним з найбільш неприємних ускладнень для пацієнта від планової загальної анестезії є пробудження під час анестезії. Цій темі навіть був присвячений цілий національний аудит-проект у Великій Британії NAP5 [6]. Розрахункова частота випадкових пробуджень під час загальної анестезії становила ~1:19 000. Однак ця частота істотно відрізняється в різних умовах. Досліджено широкий спектр досвіду пацієнтів і широкий спектр психологічних наслідків (від жодних до таких, що змінили їх життя). Довгострокові психологічні ефекти були виявлені приблизно у половини пацієнтів, які повідомляли про випадкове пробудження під час загальної анестезії.

 Одним з методів моніторингу глибини анестезії є pEEG (оброблене ЕЕГ), за допомогою якого сучасні монітори розраховують індекси, наприклад BIS. Але одиничне використання індексів, того ж BIS, без вміння анестезіологом читати pEEG не гарантують виключення випадкового пробудження під час анестезії, часто індекси працюють неправильно з деякими препаратами, наприклад кетамін, є все ще незрозумілим їх використання у дітей та у людей похилого віку [3]. За допомогою BIS - модулю Mindray можна виводити на екран не тільки числове значення BIS, а й криву pEEG, аналізувати її, так як на те рекомендують гайдлайни асоціації анестезіологів. [4]

 За допомогою постійного аналізу анестезіологом кривої pEEG можна помічати під час загальної анестезії таке ускладнення від передозування анестетиками як Burst Suppression, періоди ізоелектричної активності на pEEG, які чергуються з раптовими електричними активностями. Наявність Burst Suppression може корелювати з виникненням післяопераційного делірію. [5]

 Гайдлани найбільш відомих асоціацій анестезіологів світу рекомендують обовʼязкове використання pEEG при загальній тотальній внутрішньовенній анестезії з міорелаксацією, на власний розсуд під час газової анестезіі. [4] Але більшість пробуджень під час загальної анестезії стаються саме під час переходу від внутрішньовенного до газового ведення, наприклад після інтубації трахеї [6]. Тому використання pEEG й при газовій анестезії є також виправданим та доцільним. Є дуже багато чинників, які впливають на зміну МАК для кожного пацієнта. Наприклад, фактори, які знижують МАК та відповідно потребу в дозі інгаляційного анестетика - вік пацієнта, гіпотермія, анемія, наркотичні препарати тощо. Тому підбір та індивідуалізація анестезії виключно за МАК (відсотком газового анестетика на видиху) є вкрай суб’єктивним та вимагає паралельного застосування pEEG.

 Отже, які переваги використання pEEG під час загальної анестезії?

             спостереження за “станом” головного мозку кожного конкретного пацієнта

             “візуалізація” анестезії

             персоналізована анестезія

             уникнення burst suppression, зменшення ризиків післяопераційних когнітивних порушень

             краще когнітивне відновлення після загальної анестезії

             мінімізації ризиків пробудження під час загальної анестезії

  1. BD Bedford Lancet 1955 Aug 6;269(6884):259-63
  2. N Kotekar eat al Indian J Anaesth 2014 May-Jun; 58(3): 263–268
  3. Tirel O eat al Br J Anaesth 2008; 100:82-7
  4. Recommendations for standards of monitoring during anaesthesia and recovery 2021. Guideline from Association of Anaesthetists.
  5. Niti Pawar et al Front Syst Neurosci 2021; 15: 767489
  6. 5th National Audit Project of the Royal College of Anaesthetists and the Association of Anaesthetists of Great Britain and Ireland.
Читати також