Особливості догляду за медичним ендоскопом: як продовжити термін служби | Harwind cart search facebook-icon youtube-icon linkedin-icon placeholder arrow-right arrow-left arrow-up arrow-down menu close delivery safety percentage play profile history plus trash list login

Догляд за ендоскопом: як продовжити термін служби

29 серпня 2022

Ендоскопічні маніпуляції застосовуються в діагностиці та лікуванні захворювань шлунка, бронхів, товстої кишки та інших органів. Однак, під час використання гнучких ендоскопів, незважаючи на переваги порівняно з жорсткими інструментами, виникають проблеми, зокрема можливість передачі збудників інфекції.

У результаті численних досліджень було виявлено необхідність належного очищення, дезінфекції чи стерилізації ендоскопів. Очищення є видаленням з об'єктів всіх сторонніх речовин (солей, забруднень, органічних речовин). Зазвичай очищення виконується із застосуванням води, механічних впливів та детергентів або ферментних препаратів.

Дослідження показали, що ручне та механічне очищення ендоскопів знижує кількість забруднюючих мікроорганізмів приблизно в 10000 разів. Органічні забруднення (кров, кал, секрет дихальних шляхів) перешкоджають проникненню мікроцидних засобів та їх контакту з мікробною клітиною. Більш того, деякі речовини, що дезінфікують, інактивуються під час контакту з органічним матеріалом. Тому, перед дезінфекцією і стерилізацією необхідно провести ретельне механічне очищення з метою видалення таких матеріалів із зовнішньої поверхні трубки, що вводиться, і з просвіту всіх доступних каналів.

Здатність бактерій утворювати біоплівки також є важливим фактором поширення інфекцій, що передаються через ендоскоп. Відомо, що біоплівки прикріплюються до внутрішньої поверхні каналів ендоскопів і запобігають ефективній дезінфекції, тому їх необхідно видалити під час механічного очищення перед дезінфекцією або стерилізацією. Первинне очищення ендоскопів водою слід проводити відразу після застосування інструмента, щоб уникнути висихання продуктів секрецій (ця частина операцій обробки виконується в процедурному кабінеті). Для очищення ендоскопів використовують неабразивні миючі засоби в т.ч. ферментні, рекомендовані виробником обладнання та призначені для даної категорії медичних приладів. Перед механічним очищенням слід промити всі канали достатньою кількістю мийного засобу або водопровідної води для пом'якшення, зволоження та розведення органічних залишків, а повітряний канал слід прочистити стиснутим повітрям, відповідно до рекомендацій виробника. Трубка, що вводиться, повинна бути промита розчином миючого засобу, а потім водою. Доступні канали мають бути очищені спеціальною щіткою для видалення щільних частинок. Слід прокачати або відсмоктувати розчин миючого засобу через усі канали для видалення знятого з поверхні матеріалу. Для цього можна застосовувати пристрої для промивання каналів та деякі автоматизовані прилади для обробки ендоскопів. Усі знімні частини (ковпачки та вентилі відсмоктування) знімають і занурюють у розчин мийного засобу. Нерівні поверхні знімних частин протирають щіткою для видалення органічних залишків. Щітки для чищення застосовують одноразові або після кожного вживання піддають ретельному очищенню з подальшою дезінфекцією високого рівня або стерилізацією. Після механічного очищення частини ретельно промивають водою.

Не повністю герметичні ендоскопи бажано не застосовувати (нові моделі занурюють у розчин повністю). На всіх стадіях роботи обладнання слід перевіряти на відсутність пошкоджень. Якщо виявлено пошкодження, прилад не слід занурювати в мийний розчин або продовжувати його використання. Потрібно звернутися до сервісного центру дистриб'ютора ендоскопічного обладнання. На час відправки для ремонту ендоскоп слід вважати інфікованим медичним приладом та забезпечувати відповідним транспортним маркуванням.

Існує кілька рівнів подальшої обробки

Стерилізація - повне знищення всіх форм живих мікроорганізмів за допомогою фізичних чи хімічних засобів.

Дезінфекція — процес, у якому з неживих об'єктів усуваються багато чи всі патогенні мікроорганізми крім спор бактерій. Під час дезінфекції високого рівня знищуються всі мікроорганізми, за винятком бактеріальних  спор у великій кількості. Дезінфекція середнього рівня інактивує мікобактерії туберкульозу, вегетативні форми бактерії, більшість вірусів та грибів, але не обов'язково знищує спори бактерій. Під час дезінфекції низького рівня вбивається більшість бактерій, деякі віруси та гриби, але цей рівень не може бути надійним методом знищення резистентних мікроорганізмів, наприклад, мікобактерій туберкульозу чи спор бактерій.

Відповідно до рекомендацій Асоціації фахівців з протиінфекційної роботи та епідеміології (APIC) щодо вибору та застосування дезінфікуючих засобів, ендоскопи, що проникають у порожнини (наприклад, езофагогастродуоденоскопи, колоноскопи, ректороманоскопи, бронхоскопи) не повинні містити мікроорганізми, але можуть містити спори бактерій, бо непошкоджені слизові оболонки зазвичай є ефективним бар'єром для інфікування спорами широко поширених бактерій, проте схильні до дії інших мікроорганізмів, наприклад, мікобактерії туберкульозу або вірусів. Тому ендоскопи для шлунково-кишкового тракту та бронхіального дерева можуть бути піддані дезінфекції високого рівня, а не стерилізації. Виділяють такі етапи обробки ендоскопів для діагностичного огляду:

1. первинне очищення;

2. первинна дезінфекція ендоскопа;

3. відмивання ендоскопа чистою водою від залишків дезінфікуючого засобу;

4. передстерилізаційне очищення;

5. відмивання чистою водою від залишків мийного засобу;

6. стерилізація;

7. відмивання від залишків дезінфікуючого (стерилізуючого) засобу, просушування каналів та поверхні ендоскопа. 

Обробка ендоскопів є одним із найскладніших і досліджуваних питань. Це обумовлено складністю конструкції ендоскопів, їх чутливістю до зовнішніх впливів і необхідністю проводити ефективну обробку за мінімальний час. Водночас використання сучасних підходів до обробки різних типів ендоскопічного обладнання дозволяє гарантувати безпеку пацієнтам під час ендоскопічних процедур, збереження обладнання, а також значно зменшує час обробки.

Зверніть увагу! Коли ви купуєте ендоскоп у Harwind, то на базі партнерської клініки ми навчаємо не тільки лікаря, а й медсестру, яка також володітиме необхідними знаннями та навичками з правильної обробки ендоскопа.

Читати також